Home » Olja Ivanjicki: Sloboda umetnosti je bila moj jedini izbor

Olja Ivanjicki: Sloboda umetnosti je bila moj jedini izbor

by Redakcija Ženske Priče
0 comments

Život i stvaralaštvo ove izuzetne žene oblikovali su je kroz tugu, ljubav i neobične izbore

Kada je Olja Ivanjicki zakoračila u umetnički svet, mnogi su odmah primetili njenu nesvakidašnju energiju. Ipak, iza njenog osmeha krili su se gubici, usamljenost i hrabrost da bira drugačiji životni put. Ključni trenutak dogodio se rano u njenom detinjstvu, kada je izgubila majku. Ovaj bol ostavio je trag koji je oblikovao sve njene kasnije izbore.

Detinjstvo obeleženo gubitkom i usamljenosti

Od najranijih dana, Olja je znala šta znači biti sam. “Još i danas sanjam taj naš stan u ulici Vojvode Mišića u Kragujevcu. Mati mi je rano umrla od tuberkuloze. Sećam se nje kroz jedna staklena vrata, jer su me kao bebu odvojili od nje da se ne bih zarazila”, zapisala je Olja, prisećajući se dana kada je shvatila da mora sama da se bori. Kao rezultat toga, rano je naučila da sama ušiva dugmad i suočava se sa svakodnevnim izazovima. “Tek danas se javljaju te traume. Ako se dugme pokida, ja ga ne ušivam”, priznala je, opisujući usamljenost i nežnost koje su je pratile.

Međutim, ljubav prema umetnosti pojavila se već tada. Danju je provodila sate kopirajući slike iz časopisa, a uveče bi otac čitao ruske romane dok je ona crtala. Takođe, rano je naučila šta znači boriti se za najvoljenije, kada je, hrabrošću i poznavanjem nemačkog, spasila oca od streljanja. “Ostavite mog tatu, ja nemam nikog drugog”, rekla je sa šest godina.

Život između umetnosti i neobičnih ljubavi

Osim toga, Olja Ivanjicki je bila multitalentovana – slikarstvo, vajarstvo, performans, arhitektura i poezija činili su njen svakodnevni svet. Osnivanjem grupe Mediala postala je pionirka pop-arta na ovim prostorima. Međutim, ljubavni život bio je jednako neobičan kao i njeno stvaralaštvo. Njena veza sa umetnikom Šejkom pratila je burni emotivni ritam. “Oljice mila, ipak, ja moram prvi da pišem i svakako ćeš primiti više pisama od mene nego ja od tebe”, pisao joj je Šejka 1956. godine. Njihova ljubav bila je spoj umetničkih borbi i snažnih osećanja, ali i sumnji.

Kao rezultat nestabilnosti, Olja je često osećala tugu. “Mislim da si opet počeo da sumnjaš”, pisala je, dok je njihova priča završena poslednjim pismom punim oproštaja i želje za srećom. “Dovoljno smo izmučili jedno drugo, i možemo i ovako, bez motivisanja krivicom, bez ljutnje i mržnje, da se definitivno raziđemo. Da li ćeš mi poverovati da zaista iskreno želim da se konsoliduješ, da nađeš Smisao i Ljubav, i da budeš srećna…”, napisao je Šejka.

Odluka da bira sebe i umetnost

Iako je život doneo velike emotivne gubitke, Olja Ivanjicki nikada se nije udavala niti imala decu. Umesto toga, birala je slobodu umetnosti i potragu za smislom. S druge strane, njen bivši partner Šejka, koji je gajio sklonost ka mističnom i magiji, prerano je preminuo. Prijatelji su tvrdili da su ga privukle teme onostranog, što je ostavilo trag i na Olji.

Na kraju, njena priča ostaje svedočanstvo o ženi koja je uvek birala autentičnost. Danas, za mnoge žene koje su se našle pred raskrsnicom između lične sreće i društvenih očekivanja, Oljin primer pokazuje da je snaga u tome da ostanemo verne sebi. “Još uvek sanjam slobodu, stvaranje i ono što je ostalo neizrečeno”, ostala je njena neizbrisiva poruka.

Možda će vas zanimati

Ovaj veb-sajt koristi kolačiće radi unapređenja vašeg korisničkog iskustva. Podrazumeva se da se slažete sa tim, ali imate mogućnost da se odjavite ukoliko to želite. Prihvatam Pročitaj više

Politika privatnosti